Wykopy odpowiednio oznaczone

Prace prowadzone w terenie należą do tych szczególnie naznaczonych specyficzną ostrożnością. Po pierwsze /jeśli nie są prowadzone w wydzielonym terenie/ mogą zagrażać ludziom, znajdującym się w pobliżu. Wykopy na przykład, które wykonywane są na ulicy, powinny być odpowiednio oznaczone. Zabezpieczanie wykopów jest bardzo ważne. Oczywiście oprócz zwracania szczególnej uwagi na otoczenie, należy również dbać o pracowników. Ich bezpieczeństwo jest jednakowo ważne !


Tak samo ochrona ich pracy przez szalunki wykopowe należy do obowiązku. Każdy wykop niezależnie od przekroju gleby i głębokości narażony jest na osuwanie się. Skutek jest taki, że praca postępuje wolno, jak również może zagrażać pracownikom. Praca w zabezpieczonym wykopie przez szalunek jest wydajniejsza. Szalunki wykopowe, to świetny wynalazek ! Płyty rozporowe dużych rozmiarów odpowiednio skutecznie chronią wykop. Rozciągane są przez rozpórki teleskopowe lub gwintowe. Można by przypuszczać, że montowanie takich szalunków opóźnia pracę ( https://www.titan.com.pl/szalunki-wykopowe )

Nic mylnego, szalunki wykopowe zakładane są na bieżąco, w trakcie wykonywania wykopu, co nie przeszkadza tym pracom. Później w tak przygotowanym wykopie można bezpiecznie i sprawnie kłaść rury, przewody lub wykonywać inne prace, które należy wykonać.  Szalunki wykopowe i inne akcesoria budowlane jak na przykład rusztowania, czy zwyżki można swobodnie wypożyczać w odpowiednich placówkach. Można oczywiście również je zakupić co zwiększy naszą sprawność. Niezależność w prowadzeniu jakiejkolwiek działalności jest ważna.