Jak poprawić wyniki w swojej firmie?

W dzisiejszych czasach we wszystkich branżach panuje coraz większa konkurencja. Konieczna jest ciągła walka o przyciągnięcie klientów. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, żeby zdobytych klientów nie stracić, bo chętnych do ich przejęcia nie brakuje. Dlatego usługi świadczone przez każde przedsiębiorstwo powinny stać na jak najwyższym poziomie, a jednocześnie każda firma powinna liczyć się z możliwością, iż nastąpi w niej konieczność wzmożonej pracy.

 

Dlatego warto mieć zespół dobrych pracowników. Co to znaczy? Dobry pracownik to nie tylko osoba, która dobrze zna się na swoich zadaniach, ale musi być również pracowity, a wykonywana praca powinna sprawiać mu satysfakcję. Oczywistym jest przecież, że osoba wykonująca swoje obowiązki z uśmiechem pracuje efektywniej, a praca jest dla niej mniej męcząca. Jeżeli uda nam się zebrać właśnie takich pracowników, to jest to pierwszy krok do tego, żeby stworzyć z nich prawdziwy zespół, a to z kolei przełoży się na osiągane wyniki.

Potrzebne jest więc stałe motywowanie pracowników. Dla jednych odpowiednią motywacją będą nagrody finansowe otrzymywane za osiągnięte w pracy wyniki, a dla innych odpowiednią nagrodą jest uścisk dłoni prezesa firmy i pochwała wyrażona przed kolegami z pracy. Trzeba więc poznać swoich pracowników i każdego z nich traktować w sposób indywidualny i motywować go w sposób, który w jego przypadku sprawdzi się najlepiej. Warto również dowiedzieć się więcej o systemach wynagradzania zagladając  na  anacco.pl/systemy-wynagradzania.

Warto też co jakiś czas przeprowadzać w swoim przedsiębiorstwie badanie motywacji. Dzięki temu możemy na bieżąco sprawdzać, czy sposoby motywacji stosowane przez nas dotychczas przynoszą spodziewane efekty, czy może trzeba je zmodyfikować.

Powyżej pisaliśmy już o tym, że na każdego pracownika działają inne bodźce. Trzeba pamiętać jednak o tym, że dla zdecydowanej większości ludzi nagroda finansowa jest tym, co zachęca do pracy. Ustanawiając system wynagrodzenia w firmie trzeba więc uwzględnić premie, które: są możliwe do zdobycia dla pracowników (wynik za który przysługuje premia powinien być możliwy do osiągnięcia, ale nie zbyt łatwy – premia ma motywować, a nie przypadać co miesiąc), są kwotami, które rzeczywiście usatysfakcjonują pracowników (premia powinna być proporcjonalna do zarobków – kogoś kto zarabia 5 tys. zł. nie zadowoli premia w wysokości 100 zł.).

Stosując się do powyższych wskazówek można znacząco poprawić osiągane wyniki. A więc do dzieła!