Transport zmarłych zza granicy – co robić?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest tragedią, którą ciężko znieść i z jaką trudno się mierzyć. Jednak nawet w takim przypadku nie można uniknąć załatwiania formalności. Czasem występują sytuacje, w których te bywają jeszcze bardziej skomplikowane.

Przewóz zwłok z zagranicy

W dobie otwartych granic, kiedy coraz więcej ludzi pracuje i mieszka za granicą, zdarza się, że umiera ktoś przebywający za granicami kraju. Jeśli rodzina życzy sobie, by został on pochowany w swoim rodzinnym kraju, jest wiele formalności, których trzeba dopełnić. Międzynarodowy transport zmarłych jest bowiem sprawą skomplikowaną.

Po pierwsze, należy uzyskać zezwolenie od starosty lub prezydenta miasta, w którym odbędzie się pogrzeb sprowadzanego zmarłego. Taki dokument nie podlega żadnym opłatom skarbowym i wydawany jest w ciągu trzech dni. Po jego otrzymaniu należy jak najszybciej przefaksować go do konsula w kraju, z którego ma zostać sprowadzone ciało. Konsul zobowiązany wydać jest stosowne zezwolenie na przewóz zwłok.

Aby doszło do przewozu ciała lub prochów należy posiadać ponadto akt zgonu, zaświadczenie, że zgon nie był wynikiem choroby zakaźnej oraz zaświadczenie z zakładu pogrzebowego o tym, że transport spełnia wszystkie wymagane przepisy.

O czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, kto może zajmować się załatwianiem transportu z zagranicy. Ubiegać o to mogą się najbliżsi krewni zmarłego, spokrewnieni z nim do czwartego pokolenia.

Trumny przywiezionej z innego kraju nie można w Polsce otworzyć. Tak mówią przepisy prawne. Musi ona pozostać zamknięta przez cały czas. Osoby, które nie mają możliwości pożegnania się ze zmarłym, a czują taką potrzebę, mogą poprosić pracowników zakładu pogrzebowego o zrobieniu zdjęcia na miejscu odbioru ciała.

Rodziny zmarłych często zastanawiają się, jakie są koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy. Wysokość takiej sumy bywa różna, w zależności od tego, czy zdaje się na zakład pogrzebowy, czy działa się w pojedynkę. Oczywiście, to pierwsze rozwiązanie jest o wiele szybsze i wygodniejsze.

Firma Epitafium

Firma działa na rynku od 1992 roku. Zadaniem jej pracowników jest zrobienie wszystkiego, by trudny czas po stracie najbliższej osoby był dla jej bliskich jak najłatwiejszy. Wyspecjalizowana kadra i bogata flota pojazdów pozwala na sprawny i szybki przewóz zwłok z zagranicy. Jeśli zajdzie potrzeba, pracownicy domu pogrzebowego pomogą w załatwianiu wszelkich formalności w urzędach, biurach czy na cmentarzu. Wszelkie czynności wykonywane są z zachowaniem szacunku dla osoby zmarłej i jej bliskich.

Zobacz więcej: http://www.epitafium-przewozy.pl/